03-04-2005, 21:37 #22. E lypa kot te shpija. Jump to navigation Jump to search. tane te mirat lezhjan! Nji za mu duk se ndjeva, Më foli, m?dha qëndresë. Kerkoj kenge te vjetra popullore te te gjithe krahinave te shqiperise! Dhe zemrën n?vend ma pruni Kur m?tha gjithkush do t?vdesë. Janë me qindra emrat e krijuesve dhe interpretuesve të saj që kanë lënë gjurmë n� brez në tjetrin, te ne janë njerëz të thjeshtë që gjenden në çdo fis, lagje a fshat të malësisë. vetmia Po nana ku do t?jetë? Teksti i këngës 'Pranvera Filloi Me Ardhë' nga Këngë Shkodrane. Te rrapi në Mashkullorë Hitet 2005 Gena: 6.050: 36 Fati ynë shpresë dhe marrëzi 100 Këngët e Shekullit - vol. Te kujtojme per nje cast javen e kenges shkodrane,kete rromance te zhvilluar qytetare,e cila shquhet per fantazine dhe pasurine emocionale qe na shkakton sa here e degjojme. kang folklorike - Muzik shqip | Januz Mushkolaj - Keng per Rexhep Mazrekun: pin. Etiketë: Kenge shkodrane Këngët e ahengut shkodran, trashëgimi e vyer kulturore dhe shpirtërore. Të gjitha këto gjëra i gjejmë prezente te festivali “LULEBORË”. Një gjë e tillë flet jo vetëm për faktin se ato janë shumë të vjetra sepse, sa më parake të jetë një muzikë, aq më pak ndryshime elementesh melodikë vërejmë në te; por edhe për nuhatjen e hollë prej artisti të popullit tonë që, me mjete muzikore shumë të kursyera, ka dijtë të derdhë me mjeshtri në këto këngë dufin e shpirtit të vet. Nuk lash unë kend pa vetë. Me sa yje do e vonit këtë tekst? Videoklipi i këngës 'Moj E Vogël Tash Sa Vjet' nga Këngë Shkodrane. Pepili/1200 tekste këngësh shqipe të muzikës popullore dhe argëtuese/46. Pra te postojme ketu vetem kenget me tekst, dhe nese e keni te nevojshme, ndonje koment te shkurte nga ju ne Post Scriptum. Kenge te vjetra me tekst nga folklori Shqiptar (lirike, epike, dramatike) Qellimi i hapjes se kesaj teme eshte qe te bejme ketu sebashku nje permbledhje te kengeve te vjetra nga thesari i popullit tone te moqem. Re: Kange Shkodrane (tekste) Shkoj e vi fluturim si zogu, tue shetite, Ndalem nen dritare me t'pa ty moj drite. Teksti i këngës 'Minire Moj Bijë' nga Këngë Shkodrane. Sado të flasesh për kengen qytetare shkodrane, ndjen se fare pak ke mundur të thuash per te. Tekstet e reja, këngët e fundit dhe biografia e Këngë Shkodrane. duhet te jete fjale arabe ose perse me origjine, po ka ardhe te na nepermjet osmanishtes. Kënga shkodrane është një mjeshtëri popullore që pasqyron qytetërimin, traditat dhe artin e popullit shkodran. Teksti dhe videoklipi i kenges Potpuri Kengesh Shkodrane nga Bujar Qamili, Mjeshter I Madh. Lexo Profilin Lexo Postimet Mesazh Privat Visit Homepage !Welcome! Disa keng me kujdes te zgjedhura dhe te postuar ne 'Keng Te Vjetra Vajtuse' pra qellimi eshte per te ngjall pak nostalgji per kohen e vjeter qe ka kaluar..te gjith kemi nje kujtim qe kto keng na kujtojn diqka.Ne ju faliminderojm shum dhe urojm te jeni mir me shendet. Kenge Popullore është një përmbledhje këngësh shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore moderne, popullore folklorike dhe popullore qytetare. Albert Vataj. Eshtë vete kënga shkodrane që të tërheq, ku, nga të gjitha anët shpërthente ahengu .. HISTORIA E KENGES POPULLORE SHKODRANE KENGA QYTETARE SHKODRANE Ashtu si filigramat,melodite e bukura shkodrane jane punuar me mjeshteri, jane lemuar ne rrjedhen e koherave nga popullidhe,nje pjese e tyre,jane pastruar dhe pasuruar me elemente gjithnje e me autoktone.Megjiate permes arkivave, fotografive,botimeve te ndryshme ,kujtimeve gojore apo te shkruar; njihen shume … Kësaj panorame të këngës qytetare shkodrane i shtohen edhe krijimet e reja, të cilat janë shprehje e aktualitetit të jetës në këtë qytet, bashkë me futjen e instrumenteve moderne si kitara elektrike, basi elektrik, sintetizatori, bateria moderne dhe grupi i perkusioneve afro/amerikane etj. Pjesa dërrmuese e këngëve popullore, rreth 80 % janë tekste të këngëve të vjetra. Muzika Popullore Shkodrane ruan profilin e koherave që ajo e ka kapur me aq art eshte e veshtire ta riprofilosh. Por duke pasur parasysh qëllimin që në një vëllim të vetëm të mblidhet numër sa më i madh këngëve, është bërë një përcaktim që në këtë përmbledhje të botohen tekstet e 1.200 këngëve të muzikës popullore dhe argëtuese shqipe. Nga Wikibooks < Pepili‎ | 1200 tekste këngësh shqipe të muzikës popullore dhe argëtuese. Posted on 29 Janar, 2020 29 Janar, 2020 by KultPlus. Të tjerat janë kompozime të reja dhe janë përfshirë në këtë përmbledhje për shkak të popullaritetit që kanë pasur dhe kanë këto këngë. Këndi i lajmeve; JW Lajme; Këndi i lajmeve p� StormAngel. Besimi te Perëndia; Shkenca dhe Bibla; Historia dhe Bibla ; MBYLL; BIBLIOTEKË. Kënga popullore shkodrane i ka fillimet e saj shekuj më parë dhe ashtu si çdo gjë e bukur që ka dalë nga mendja dhe duart e shkodranëve, edhe kënga është krijuar dhe interpretuar në këtë mjedis, duke u bërë jo vetëm gëzimi dhe dëfrimi i tyre ,por edhe frymëzimi i jetës së përditshme. Jeni te lutur te mundesoni kete kerkese dhe te postoni ketu tekste kengesh. Vizitoni portalin TeksteShqip per me shume tekste dhe klipe shqiptare. ju deshirojm kujtime dhe degjim te kendshem qe te na ndihmoni me vazhdu tutje ju ftoj te bani faqen LIKE dhe SHARE. Pas plotësimit dhe sistemimit rezulton se janë rreth 1.700 tekste këngësh. M?ka lodhë, m?ka kputë? VELLEZERIT BAJRA ISUF AGA Isuf Aga - YouTube VELLEZERIT BAJRA ISUF AGA Isuf Aga : pin. Në këtë faqe do gjeni tekstet dhe videoklipet e këngëve të kënduara nga Kenge Popullore … Një gjë e tillë flet jo vetëm për faktin se ato janë shumë të vjetra sepse, sa më parake të jetë një muzikë, aq më pak ndryshime elementesh melodikë vërejmë në te; por edhe për nuhatjen e hollë prej artisti të popullit tonë që, me mjete muzikore shumë të kursyera, ka dijtë të derdhë me mjeshtri në këto këngë dufin e shpirtit të vet. Mesatarja: 0 / Votuan: 0 {{text}} Mesatarja: {{avgScore}} / Votuan: {{votes}} {{text}}. Bibliotekë; Bibla; Revista; Libra dhe broshura; Seri me artikuj; JW Broadcasting ® Video; Muzikë; Drama audio; Lexime nga Bibla në formë drame; Fletëstudimi për mbledhje; Shërbimi i Mbretërisë; Biblioteka Online (hap dritare të re) MBYLL; KËNDI I LAJMEVE. Do të ishte mirë që këto të botohen të gjitha. ne turqishte te sotme s'ma merr mendja se perdoret, ose dhe nqs asht ne fjalor pak kush ne popull mund ta dijne kuptimin. Vellezrit Lleshi - Qifteli mike vjeter - YouTube 5:26: pin. Ata nuk janë profesionistë, nuk e ushtrojnë mjeshtërinë e tyre nën stimule materiale, por këndojnë kur t’u jepet rasti në familje a ndër miq, në fis të tyre a ndër fise të tjera, ku shkojnë për festa të ndryshme familjare e popullore. O shpirt , sa t'due, del njihere e ri me mue, Zemra jeme per mbas teje ka mbarue. BIOGRAFIA: Këngë Shkodrane është një përmbledhje këngësh shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore shkodrane. Cilat kanë qenë disa nga zhvillimet më të rëndësishme që kanë pasuruar folklorin muzikor? Bujar Qamili: Kënga popullore shkodrane është një thesar tepër i çmuar jo vetëm për Shkodrën, por për gjithë Shqipërinë. Klikoni mbi titullin e më sipërm për të shikuar videoklipin. Potpuri me kenge popullore Shkodrane - YouTube: pin. Lexoni lajmet e fundit dhe dëgjoni muzikat më të reja nga Këngë Shkodrane O. Oliver/Andi Forumium praecox. Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere. Klikoni mbi titullin e më sipërm për të lexuar tekstin e plotë dhe shikuar videoklipin. Ju pëlqen teksti? Klikoni mbi titullin e më sipërm për të lexuar tekstin e plotë dhe shikuar videoklipin.